Пилешки батаци со домат

Пилешко со домат

Toе подготвиме некои пилешки тапани со едноставен сос од домати. Бројачот е сочен дел од пилешкото и, така подготвен, полн со вкус. На децата многу им се допаѓа.

Ќе ги послужиме со чипови што можеме да го додадеме во нашата чорба штом ќе го подготвиме.

А.црни цеитуни Тие му даваат посебен шмек, но, ако го немате, не грижете се. Можете да ги замените со зелени маслинки. Се разбира, најдоброто нешто е што тие се без коски.

Пилешки батаци со домат
Едноставен рецепт за целото семејство.
Автор:
Кујна соба: Традиционален
Тип рецепт: Carnes
Порции: 4-6
Време на подготовка: 
Време за готвење: 
Вкупно време: 
Состојки
 • 400 гр доматна пулпа
 • 400 гр пилешки батаци
 • 1 cebolla
 • 2 лажици маслиново масло
 • ½ чаша бело вино
 • 4 големи компири
 • 50 гр црни маслинки
 • Сал
 • Пимиента
 • Магдонос
Подготовка
 1. Во поголемо тенџере ги ставаме маслото и сечканиот кромид.
 2. Пржете неколку минути.
 3. Запечете ги пилешките бедра.
 4. На двете страни. Додаваме сол и бибер.
 5. Го додаваме белото вино.
 6. Гответе неколку минути за да испари алкохолот.
 7. Го ставаме доматот.
 8. Со затворен капак го оставаме месото да се свари. Околу 40 или 50 минути ќе бидат доволни.
 9. Кога е готово ги додаваме маслинките.
 10. Излупете и исечете го компирот.
 11. Во тавче ставаме обилно масло и кога е врел ги пржиме компирите.
 12. Ги тргаме во чинија со впивачка кујнска хартија.
 13. Во чорбата го додаваме помфритот и ја имаме готова чинијата.
Нутриционистички информации по порција
Калории: 360

Повеќе информации - Лесен крем од карфиол


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.