пилешко во сос

традиционална пилешка чорба

Нема ништо како традиционалните чорби. Затоа што се здрави, поради спомените што ги носат и затоа што се вкусни. Такво нешто се случува со оваа чорба пилешко во сос. 

Тоа што е да ги ставиме состојките во тепсија нема да ни одземе многу време. Тајната е во готвењето, на тивок оган и едвај допирајќи ги состојките.

Ќе го послужиме со некои чипови. Така ќе добиеме а полна плоча со зеленчук, протеини и јаглехидрати.

пилешко во сос
Традиционална чорба полна со вкус и многу едноставна.
Автор:
Кујна соба: Традиционален
Тип рецепт: Carnes
Порции: 8
Време на подготовка: 
Време за готвење: 
Вкупно време: 
Состојки
 • 1 и пол пилешко
 • 2 Tomate
 • 1 cebolla
 • 1 бугарска пиперка
 • Оригано
 • Peитарки од пиперка
 • Сал
 • Екстра девствено маслиново масло
И, исто така:
 • 3 големи компири
 • Обилно масло за пржење
Подготовка
 1. Во тенџерето ставете го пилешкото на парчиња.
 2. Исечкајте ги доматите, пиперката и кромидот.
 3. Овие состојки ги ставаме и во тенџерето. Додадете оригано, сол, неколку зрна црн пипер и малку маслиново масло.
 4. Прво варете на силен оган.
 5. По околу 10 минути оставете да се готви на тивок оган.
 6. Кога практично ќе биде готово, пропржете малку компири на обилно масло.
Нутриционистички информации по порција
Калории: 300

Повеќе информации - Помфрит точно, истовремено и осетлив и нежен


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.