Пилешко кари со кокосово млеко

Пилешко кари со кокосово млеко

Сите рецепти направени со пилешко се извонредни. За поинаков рецепт го имате ова јадење со вкус на кари од кокосово млеко. Тешко дека ќе забележите дека многу се разликува од традиционалниот, но ќе ве натера да го пробате тој поинаков и необичен допир. Сигурни сме дека ќе ви се допадне.

За повеќе рецепти со пилешко може да ги пробате нашите Пита со пилешко.

Пилешко кари со кокосово млеко
Автор:
Состојки
 • 400 гр пилешко
 • 1 среден кромид
 • Каранфилче со лук од 2
 • 300 мл кокосово млеко
 • 150 гр суров домат
 • Една рака магдонос
 • Сал
 • Пимиента
 • 1 лажичка кари во прав
 • Маслиново масло
Подготовка
 1. Ние сечеме кромид иn мали парчиња и лук Ќе го исецкаме многу ситно. Загреваме неколку лажици масло во широк тавче и го додаваме тоа што сме го сечкале да биде ладно. Пилешко кари со кокосово млеко
 2. Фаќаме кокошката и го сечеме мали такито. Ќе го додадеме во тавата кога ќе се испржат кромидот и лукот. Чекаме неколку минути да се направи, давајќи му неколку кругови. Пилешко кари со кокосово млеко
 3. Ние додаваме сол, бибер и една лажичка кари и продолжуваме да одиме наоколу за да земе боја. Пилешко кари со кокосово млеко
 4. Ние го исечевме домат во мали коцки и го додаваме. Продолжуваме да оставаме сè да се готви уште една минута.Пилешко кари со кокосово млеко
 5. Ние додаваме кокосово млеко и ќе почекаме се да се зготви уште неколку минути.Пилешко кари со кокосово млеко
 6. Млекото ќе го оставиме малку да се намали, но без преварување. Веднаш на крајот ќе фрлиме грст од сецкан магдонос да заврши со готвењето.Пилешко кари со кокосово млеко

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.