Пилешки кордон блу

Состојки

 • 4 филети од пилешки гради во форма на книга
 • 4 парчиња шунка од Јорк или Серано
 • 8 парчиња сирење да се стопат
 • брашно
 • јајца
 • трошки од леб
 • нафта
 • бибер и сол

Се чини дека да се знае нешто за името на ова сањакобо Француски, треба да се вратиме во XNUMX век, за време на владеењето на Хенри III. Во тоа време, кралските готвачи ги врзуваа своите престилки со сина лента или а син кабел, на јазикот на соседната земја. Може да се направи и со говедско или свинско месо, но можеби пилешкото е рецептот што најмногу ги привлекува децата. Ние го тестиравме?

Подготовка: 1. Ние ги шириме пилешките филети отворени на половина и ги зачинуваме.

2. Ставете парче сирење на секоја од двете половини на филето. На сирењето, ставаме парче шунка и, конечно, друго сирење. Ние се затвораме со другата половина од градите.

3. Можеме да направиме и блудо од кордон во форма на ролна, наместо да го затвораме како сањакобо.

4. Го матиме така што ќе го поминеме прво во брашно, потоа во изматено јајце и на крај во лебници.

5. Спржете го кордонскиот блок во тава со многу маслиново масло на умерена топлина додека не зарумени добро од двете страни. Ние не треба да го ставаме огнот премногу висок за да спречиме тестото да порумени премногу додека месото е сè уште сурово внатре. Пред да го сервираме, го исцедиме кордонскиот блок на абсорбента хартија.

Слика: Кансаскисти стекови

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.