Печени мелено месо полнети пиперки

Барав здрави рецепти за ова лето, не успеав да одолеам на искушението да подготвам еден од моите омилени. Некои печени пиперки полнети со мелено месо. Тие имаат многу малку масло и се ау гратин со сирење, кое ако сакате може да го отстраните, ништо не се случува затоа што ќе имаат ист вкус.

Тие сигурно ќе бидат вкусни!

Печени мелено месо полнети пиперки
Барајќи здрави рецепти за ова лето, не можев да одолеам на искушението да подготвам еден од моите омилени. Некои печени пиперки полнети со месо кои се за лижење на прстите
Кујна соба: Традиционален
Тип рецепт: Carnes
Состојки
 • 4 печени пиперки од разни бои (црвена, зелена, портокалова)
 • 250 гр. мелено говедско
 • 1 мал праз
 • ½ кромид
 • ½ тиквички
 • 5 лажици сос од домати
 • Пакет сирење што треба да го гратирате
 • Чаша бело вино
 • Масло, сол и бибер
Подготовка
 1. Подгответе сад за печење, а врз основата ставете две лажици пржен домат. Измијте ги пиперките, извадете го горниот капак и испразнете ги од семките. Ставете ги на доматот и оставете ги резервирани.
 2. Во меѓувреме почнуваме да го подготвуваме филот. Празот, кромидот и тиквичката исечкајте ги на многу ситни парчиња и сите со една лажица масло пропржете ги во тава на тивок оган.
 3. Кога се ќе биде испечено, додадете го зачинето мелено месо и пропржете со се. Штом забележиме дека месото е речиси готово, ја додаваме чашата бело вино и оставаме виното да се намали 8-10 минути.
 4. Следно, и откако ќе испари виното, ги додаваме трите лажици пржени домати и сè убаво измешајте. Во смесата додадете малку сирење во гратин и тргнете го од оган.
 5. Секоја од пиперките наполнете ја со сосот од мелено месо и одозгора ставете малку сирење да се гратинира.
 6. Ставете ги да се печат околу 40 минути, додека не забележиме дека пиперката е правилно направена на 180 степени.

 

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.