Пире од компири со лук и магдонос

оригинално пире од компири

Денешниот е а пире со посебен допир: оној што го даваат неколку чешниња лук и неколку гранчиња свеж магдонос.

Тоа ќе го направиме така што ќе го готвиме веќе излупениот компир и на парчиња во а мешавина од млеко и вода. Откако ќе се свари компирот, ќе ни остане само да го здробиме со вилушка и сè да измешаме со неколку прачки, како што се гледа на фотографиите. 

Не заборавајте на прскањето со масло откако сè ќе се свари. Тоа му дава неверојатен вкус.

Ви го оставам и рецептот за пире од компири варени на традиционален начин. Многу добро исто така.

Пире од компири со лук и магдонос
Вкусен гарнир од компир со лук и магдонос.
Кујна соба: Традиционален
Тип рецепт: Почетнички
Порции: 6
Време на подготовка: 
Време за готвење: 
Вкупно време: 
Состојки
 • 1 килограм компири
 • Каранфилче со лук од 3
 • 200 g вода
 • 200гр млеко
 • Екстра девствено маслиново масло
 • Сал
 • Магдонос
Подготовка
 1. Излупете го лукот и извадете го внатрешниот дел.
 2. Излупете го компирот и исечкајте го.
 3. Во тенџерето ставете ги компирот и лукот. Додадете го млекото и водата.
 4. Готвиме на тивок оган.
 5. Малку по малку компирот ќе се свари и течноста ќе се згусне.
 6. Кога компирот е добро сварен, проверуваме да нема премногу течност (ако има, можеме да го извадиме). Издробете сè со вилушка и добро измешајте.
 7. Додадете неколку лажици масло и сол. Убаво мешаме.
 8. Служиме со сецкан магдонос.
Нутриционистички информации по порција
Калории: 250

Повеќе информации - Совети за готвење: пире од компири


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.