Пита од лиснато тесто со туна и печурки

Toе подготвиме емпанада следејќи многу малку чекори. Useе користиме природен домат што самите ќе го изрендаме. Putе ставиме и други состојки: конзервиран грашок, сурови валани печурки, туна и тврдо варено јајце.

За да им го олесниме животот, ќе користиме два листа лиснато тесто од кои наоѓаме во делот за ладење. Но, можеме да го направиме тестото сами ако имаме малку време. Еве те оставам рецепт во случај да се осмелите.

Можете да ја подготвите оваа пита за закуска, за вечера, како аперитив или главно јадење. Рецепт како денешниот секогаш ќе ви благодарам.

Пита од лиснато тесто со туна и печурки
Оригинална и многу богата пита од лиснато тесто, со туна, тврдо варено јајце и печурки.
Автор:
Кујна соба: Традиционален
Тип рецепт: Мезе
Порции: 8
Време на подготовка: 
Време за готвење: 
Вкупно време: 
Состојки
 • 2 листови лиснато тесто, кружни
 • 1 домат
 • 50 гр грашок од конзерва
 • 200 гр туна во екстра девствено маслиново масло
 • 2 тврдо варени јајца
 • 50 гр исечени печурки
 • Прскање на екстра девствено маслиново масло
 • Сал
 • Малку млеко за четкање на тестото
Подготовка
 1. Раширивме еден од листовите лиснато тесто.
 2. Ние го миеме доматот и го рендаме на лиснато тесто.
 3. Ние го дистрибуираме на целата површина.
 4. Го ставаме грашокот одозгора.
 5. Исто така и туната.
 6. Ние ги исекуваме тврдо варените јајца и ги дистрибуираме преку состојките што веќе ги вметнавме.
 7. Додадете ги исечените печурки.
 8. Ние додаваме капнување на екстра девствено маслиново масло и исто така малку сол.
 9. Ние го шириме другиот лист лиснато тесто над сите состојки.
 10. Ние ги запечатуваме страните.
 11. Ние правиме дупка во центарот и исто така го прободуваме лиснатото тесто со вилушка.
 12. Ние ја насликаме површината со малку млеко.
 13. Печете на 180º (загреана рерна) приближно 30 минути.

Повеќе информации - Основа за солени курви


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Лола Фернандез Санчез dijo

  многу богат и лесен за правење

  1.    Асен Хименез dijo

   Колку добро, Лола! Благодарам за коментарот :)