Зачин од пита од тиква: 4 мешавини од зачини за нашите десерти

Состојки

 • 4 лажици мелен цимет
 • 2 лажици мелен ѓумбир
 • 4 лажички мелено оревче
 • 2 лажички мелени каранфилчиња

Ја користев оваа мешавина од 4 зачини во многу рецепти. Во англосаксонските земји тие се продаваат веќе измешани и се купуваат како зачини за полжави тука или кари, во мали тегли. Тука, освен во специјализирани продавници или центри за гурмани, тешко е да ги најдете, но зошто да не ги направите нашите дома и секогаш да ги имате при рака? Тие се користат за ароматизирање на колачиња, колачи со јаболка, колачи од тиква, сладок компир, крофни и долга итн. Секако, чувајте го во херметички затворен сад за да не ја изгуби аромата.
Подготовка:

Доволно е да ги измешате сите овие состојки во сад. Ако сами ќе изрендате морско оревче, ставете само 2 лажички бидејќи во спротивно ќе биде премногу интензивно. Всушност, ако имате традиционална мелница за кафе, зачините можете сами да ги мелете (не морско оревче, бидејќи решетки). Типично, лажичка од оваа мешавина од 4 зачини се користи во тесто за колачиња или торти за кои е потребно. Повеќе количество би дало премногу интензивен вкус, но тој интензитет сепак ви се допаѓа.

Дали имате некои рецепти со оваа мешавина?

Колачиња со путер: колачиња со путер и мед со зачини

Лиснато тесто јаболко

Пита од тиква

Мини тарлети од сладок компир

Итн ...

Слика и адаптација: gmmiesomeoven

 

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Мирна dijo

  Ви благодарам многу, информациите беа многу корисни.