Млечна пита со јаболка

Оваа торта има manzana и нема да го скриеме затоа што ќе го ставиме во големи парчиња (Willе го видите на фотографиите од подготовката). Тие парчиња потоа ќе бидат сочни и ќе му дадат вкусен вкус на нашата торта.

Добрата работа кај оваа торта е што дури и луѓето кои  нетолерантни на млеко или млечни протеини. Дека го немате тој проблем дома? Па, не двоумете се да го замените маргаринот со путер или алтернативно млеко за традиционалното кравјо млеко. Резултатот ќе биде практично ист.

На интернет објавивме други јајца од јаболка. Ви ја оставам врската до некои од нив во случај да сакате да ги консултирате: Јаболко курва и јогурт y Карамелизирана пита со јаболка. Но, не обидувајте се денес затоа што ќе го сакате.

Млечна пита со јаболка
Јаболко пита што може да се нарече и пандишпан. Се прави без млечни производи, за кратко време и со состојки што обично ги имаме дома.
Автор:
Кујна соба: Традиционален
Тип рецепт: Десерт
Порции: 8
Време на подготовка: 
Време за готвење: 
Вкупно време: 
Состојки
 • 220 гр пченично брашно
 • 4 јаболка
 • 3 HUEVOS
 • 120 гр маргарин на собна температура
 • 70 гр млеко од соја или ориз
 • 120 гр бел шеќер
 • 1 лимон (ќе ја користиме кожата и нејзиниот сок)
 • 1 кесичка квасец
 • 2 лажици целосен шеќер од трска
Подготовка
 1. Ние ги миеме и лупиме јаболките. Ние ги исецкаме.
 2. Ставаме сок од половина лимон да не оксидираат и ги резервираме.
 3. Во сад или во сад со миксер ги ставаме маргаринот и шеќерот. Ние работиме рачно или со миксер додека не добиеме мазен крем како оној што се гледа на фотографијата.
 4. Ги додаваме јајцата и нашето млеко (каква и да е сорта: соја, ориз, кравјо млеко без лактоза ...).
 5. Следно додаваме брашно и квасец.
 6. Ние добро мешаме сè.
 7. Сега додаваме кора од кора од лимон (само жолт дел).
 8. Ние додаваме сок од половина лимон.
 9. Повторно се мешаме. На крај, додаваме парчиња јаболка што ги подготвивме на почетокот.
 10. Интегрираме сè добро и ја ставаме смесата во калап кој, доколку е потребно, ќе треба да го подготвиме претходно со подмачкување со маргарин или масло и со малку брашно.
 11. Ние го посипуваме целиот шеќер од трска на површината.
 12. Печиме на 180 приближно 50 минути.
Нутриционистички информации по порција
Калории: 350

Повеќе информации - Јаболко курва и јогурт, Карамелизирана пита со јаболка

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.