Полнети пилешки бутови, без коски!

Состојки

 • 4 пилешки бутови без коски
 • 4 парчиња шунка или сланина
 • 4 парчиња сирење
 • 1 голем кромид
 • 1 zanahoria
 • 1 чаша бело вино
 • бибер
 • масло и сол

Месото на пилешките бутови е посочно и по вкусно од градите. Можеби коската и кожата на бутот се непријатности кога станува збор за нивно послужување на детската чинија. Затоа ќе ги подготвиме со богат фил од шунка и сирење. И секако, без коски. Willе ги готвиме со кожа за да бидат посочни, иако ќе ги отстраниме пред позлата на бутовите.

Подготовка

 1. Исечете го кромидот на ситни ленти од ulулиен и изрендајте го морковот. Ние правиме сос со овој зеленчук во тава со масло и малку сол додека не станат нежни и малку златни.
 2. Сол и бибер белешки и коски без коски (погодно е да ја оставите кожата на нив) и ставете ги на табла. Одозгора ставаме парче филета, уште едно сирење и малку софрито. Ги тркаламе добро, затегнувајќи се со прстите, и ги врзуваме со кујнска низа, внимавајќи филот да не избега.
 3. Ги зарушуваме во иста тава како и зеленчукот додека не добијат еднаква боја. Потоа додаваме бело вино и малку супа и оставаме да се готват од двете страни околу 30 минути додека не станат меки. Можеме и да ги ставиме во рерна.
 4. За да ги плочиме бутовите, го отстрануваме јажето и ги пресекуваме на парчиња. Намалениот сос можеме да го поминеме низ кинескиот и да го сервираме врел со бутовите.

Друга опција: Додадете повеќе зеленчук во сокот за готвење на тапанчињата и набавете сос кој е повеќе збогатен со вкус и хранлива моќ.

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.