Полнети портокали: портокали полнети со крем сирење маскарпоне

Состојки

 • 2 портокали
 • 1 када сирење маскарпоне
 • 1 лажица пченкарно брашно
 • 1 лажица шеќер во прав
 • 1 прскање на ликер од портокал Гранд Марние или Коинтре (по избор)
 • Какао во прав (по избор)

Исклучителен десерт за одмор или за денот што го сакате. Единствено што треба да се внимава е да не се скрши лушпата бидејќи таа е онаа што ќе ја наполниме со крем сирењето. Ако не најдете маскарпоне, крем сирењето од типот на Филадефија е исто толку богато. Ликерот од портокал е потрошен и зависи од тоа дали децата ќе го пијат, па можете и без него.

Подготовка

Почнуваме со сечење на портокалите на половина и истиснување на нив, обидувајќи се да ја оставиме кората недопрена, што ќе биде она што ќе го наполниме. Во тенџере на тивок оган, додадете сок од портокал со шеќер, пченкарно брашно, алкохол и неколку капки вода. Ние редовно се движиме со прачки за да се згусне. Ние се одделуваме и оставаме да се излади. Потоа, малку по малку го додаваме маскарпонето и мешаме со обвивни движења.

На крај, ги пополнуваме портокалите со крем сирење, и ставаме во фрижидер така што кремот ќе се зацврсти (околу 4 часа). За сервирање, посипете со малку какао во прав.

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.