Полнети јаболка од пипин

Најдобро време е да се подготви овој рецепт. Ние ќе користиме пипин јаболка, за мој вкус, најдобра сорта ако сакаме да подготвиме печени јаболка. И, ќе ги наполниме со парчиња јаболка, со шеќер, цимет, суво грозје и малку путер.

Можете да го видите чекори што треба да се следат на фотографиите. Тоа е многу едноставно. Prepareе ја подготвиме смесата што ќе биде полнење и потоа ќе ја ставиме во делот од јаболкото што го испразнивме.

Ако немате специфичен прибор, можете да користите чипка па дури и а кукара.

И ако сè уште имате повеќе јаболка, не двоумете се да го подготвите ова кремаста пита. Ќе ви се допадне.

Полнети јаболка од пипин
Многу едноставен традиционален десерт
Автор:
Кујна соба: Традиционален
Тип рецепт: Десерт
Порции: 4
Време на подготовка: 
Време за готвење: 
Вкупно време: 
Состојки
 • 5 пипини јаболка
 • 2 лажици шеќер од трска и малку повеќе
 • Цимет во прав
 • 2 лажици суво грозје
 • 10 гр путер и малку повеќе за основата на плехот.
 • Ренданата кожа од ½ лимон
Подготовка
 1. Кораме една од јаболката и ја сечеме на коцки. Тие парчиња ги ставаме во сад или на чинија. Додадете шеќер, цимет, путер, суво грозје и кора од лимон. Ние добро се мешаме.
 2. Останатите јаболка добро ги миеме и го отстрануваме централниот дел, без всушност да ја отстраниме основата.
 3. Подгответе јадење погодно за рерната, мачкајќи го со малку путер.
 4. Ние ги ставаме јаболките, веќе бездушни, во изворот. Ги полниме со смесата што ја направивме на почетокот, користејќи лажица. Посипуваме повеќе шеќер преку јаболката.
 5. Печете на 200º приближно 30 минути. Тука времето е индикативно, бидејќи тоа ќе зависи од големината на јаболките што ги користиме.
Нутриционистички информации по порција
Калории: 200

Повеќе информации - Крем пита со јаболка


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.