Торта од портокал со орев и чоколадо

Торта од портокал со орев и чоколадо

ова Бисквит спектакуларно е, со одличен вкус на портокал за loversубителите на цитруси. Треба да ги смачкате главните состојки за да можете да се мешате со брашно и јајца и да можете да го печете овој вкусен колач. Лесно се прави и со малку квасец ќе го имате овој десерт кој ќе го покриете со чоколадо и бадеми.

 

Торта од портокал со орев и чоколадо
Автор:
Порции: 10-12
Време на подготовка: 
Време за готвење: 
Вкупно време: 
Состојки
 • 2 мали портокали
 • 200гр шеќер
 • 4 HUEVOS
 • 200 гр пченично брашно
 • 75 гр мелени или цели бадеми (потоа ќе го смачкаме)
 • 125 гр цели ореви
 • 15 гр прашок за пециво
 • 1 нотка на сол
 • 150 гр чоколадо за пециво
 • Грст чоколаден чипс
 • Неколку парчиња бадеми исечени на парчиња
Подготовка
 1. Ние почнавме сецкање на портокалот во коцки за да може да го обработи и смачка во робот. Во мојот случај, јас користев Термомикс за 30 секунди со брзина 6. Ако е друга машина, ставете ја на максимална моќност додека не видите дека сè е измелено. Тргнавме настрана. Торта од портокал со орев и чоколадо Торта од портокал со орев и чоколадо
 2. Во истиот миксер додадете го 125 гр ореви и ние исто така ќе го уништиме, закажете го 20 секунди со брзина 6. Тргнавме настрана. Торта од портокал со орев и чоколадо
 3. Во сад ставаме сите суви состојки: 200 гр пченично брашно, 200 гр шеќер, мелениот бадем, оревот, 15 гр сув квасец и малку сол. Рачно мешаме со жичен миксер и добро ги мешаме состојките. Торта од портокал со орев и чоколадо Торта од портокал со орев и чоколадо
 4. Ние додаваме 4 јајца и смачканиот портокал. Во овој случај користев рачен миксер и измешав сè, но тоа може да се направи рачно со голема лажица. Торта од портокал со орев и чоколадо Торта од портокал со орев и чоколадо
 5. Ние подготвуваме тава во форма на торта од слива, со парче мрсна хартија на дното и направено да се мери за да може полесно да се отстрани. Ние ја истураме смесата во тавата и ја ставаме во рерна на 180 ° за 25-30 минути. За да знаеме дали тортата е сварена, ќе ја провериме со нешто остро, ако излезе чиста, тогаш ќе биде подготвена. Торта од портокал со орев и чоколадо
 6. Торта од портокал со орев и чоколадо
 7. Во сад го ставаме сецкано чоколадо и ќе ги ставиме во микробранова печка за да го поништиме. Е го ставиме Серии од 30 секунди при многу мала моќност и мешање во секоја серија со лажица. Ова ќе го правиме додека не се стопи чоколадото.
 8. Со направената торта и калапот ќе го покриеме со чоколадо и ќе го фрлиме чоколадни чипови и валани бадеми. Го оставаме чоколадото да се стегне и ќе го имаме подготвено за сервирање.

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.