Појадок за Денот на вineубените: Палачинки во форма на срце

Состојки

 • 1 чаша брашно
 • 2 лажици шеќер
 • 2 лажички квасец
 • 1 / 2 лажичка сол
 • 1 големо јајце, лесно претепано
 • Чаша млеко 1
 • 2 лажици несолен путер, стопен

Останаа многу малку денови за најромантичниот ден во годината: Денот на вineубените, и иако цело ова време ви покажувавме Рецепти на в Valentубените од најромантичните, денес подготвивме А. компилација на специјални палачинки за овој романтичен ден, за денот на вineубените.

За да ги подготвите, треба да користите а решетка или тава што не лепи и го стави на средно-висока топлина така што е жешко.
Во примател ги победивме брашното, шеќерот, квасецот и солта. Ние додаваме јајце, млеко и путер стопи и изматете сè со помош на миксер.

Со четка, путер решетка или тава. Пополнете го торба за пециво Со фина млазница (ако не, можете да си помогнете со лажица и да го раширите тестото во тавата) и да направите различни форми, ако ги сакате округли или да се осмелите да ги подготвите во форма на срце. Откако ќе се постават на скара, кога ќе забележите дека рабовите на палачинката се суви, по околу 2 минути, превртете ги така што да се прават од другата страна, околу една минута повеќе.

Украсете со путер во боја, јагоди, банана, сируп, карамел, по ваш вкус. Ви оставаме неколку идеи за да ве инспирираме.

Слики: Openeperfectdayblog, Глутенфриј, Пинхофиум, Целосна мерка на среќа, Принцесмисија, Негуван семеен живот, eisforeat, Поп фан, Мамиталк

Во Рецетин: Други рецепти за палачинки

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Нес @ Еден совршен ден dijo

  О Боже! Толку многу вкусност! Ви благодариме што ги вклучивте моите срцеви палачинки!