Предјадење од тиква и сланина

мезе од тиква

Дали сакате поинаков аперитив? Па ајде да направиме некои ролати од тиква и сланина да ги лижеш прстите.

Тиквата ќе ја готвиме само две минути во микробранова печка а сланината ќе ја зарумениме во тавата да биде крцкава.

Ќе треба само да ги формираме тие кифлички и да ги поправиме со едноставна чепкалка за заби. Послужете го со малку крекери и ќе имате стартер од десет.

Предјадење од тиква и сланина
Многу оригинално мезе направено со тиква и сланина.
Автор:
Кујна соба: Модерна
Тип рецепт: Мезе
Порции: 8
Време на подготовка: 
Време за готвење: 
Вкупно време: 
Состојки
 • 190 гр тиква
 • 150 гр сланина
 • Крекерс
Подготовка
 1. Порцијата од тиква ја ставаме во сад и ја ставаме во микробранова печка. Две минути со полна моќ ќе бидат доволни.
 2. Тиквата ја вадиме од микробранова печка.
 3. Ја отстрануваме кожата со нож.
 4. Тиквата исечкајте ја на коцки.
 5. Во тава пропржете ја сланината. Не е потребно да се става масло бидејќи важно е сланината да ги испушти мастите.
 6. Извадете ја сланината и ставете ја на чинија обложена со впивачка хартија.
 7. Секоја коцка од тиква завиткајте ја со половина кришка сланина.
 8. Секоја порција ја боцкаме со чепкалка и ја ставаме на маса со крекери.
Нутриционистички информации по порција
Калории: 120

Повеќе информации - натопи црвена пиперка


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.