Пржени топчиња од моцарела

Состојки

 • За 4 лица
 • 150 гр брашно
 • 2 HUEVOS
 • 24 свежи бисери моцарела
 • Трошки од леб
 • Сал

Дали сте lубител на сирење? Овој рецепт за свежи топчиња моцарела ќе му даде посебен шмек на вечера или оброк, бидејќи тие се совршена придружба. Mouthе забележите цела експлозија на вкус во устата кога ќе ги гризете што сигурно ќе ги сакате.

Подготовка

Исцедуваме бисери моцарела и откако ќе ги исцедиме, ги премачкуваме еден по еден во брашното и изматеното јајце.

Тогаш ќе ги премачкаме во леб. Лесно! Важно е топчињата да бидат добро затворени од презла, бидејќи при готвењето на сирењето не сакаме да се отворат и да скокне сирењето.

Во тава ставаме обилно маслиново масло и оставаме да се загрее. Ние ја пржиме секоја од топчињата и откако ќе ги испржиме, го отстрануваме вишокот масло оставајќи ги да одморат на абсорбента хартија.

Уживајте во нив!

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.