Без печење сунѓер за ореви без печење

Состојки

 • 400 гр. бисквити или едноставна торта
 • 100 гр. на шеќер
 • 1 конзерва кондензирано млеко
 • 1/2 чаша сецкани ореви
 • 1 лажичка екстракт од ванила
 • 3 белците од јајца

Ако рерната ќе биде зафатена подолго време на Бадник или Божиќ, не грижете се за десерт. Волја Пудинг без рерна, но со таа мека и сочна текстура што му ја дава печењето. Ако оревите не се ваша работа, изберете некое друго суво овошје.

Подготовка:

1. Ние добро ги распаѓаме колачињата или колачите во голем контејнер.

2. Малку го топиме путерот и го додаваме во колачињата. Го додаваме и кондензирано млеко, сецкани ореви и ванила. Ние добро се мешаме.

3. Ние ги монтираме белците до точка на снег со малку сол и ги вметнуваме малку по малку со дрвена лажица до претходната маса за да не изгубат волумен. Најдобро е да се прави со движечки обвивки од горе надолу.

4. Ние го истураме ова тесто на тркалезна или квадратна форма и го ставаме во фрижидер неколку часа за да стане постојан.

Слика: Theartofwellness

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.