Оризов пудинг во брза шпорет

Дали ви се допаѓа Сутлијаш? Сигурно, но можеби сте премногу мрзливи да го подготвите ... Па, денешниот рецепт ќе спречи тоа да се случи затоа што ќе го имате подготвено за помалку од десет минути.

Theе ги ставиме сите состојки во тенџерето, го затвораме ставајќи го во најниска положба, чекаме 6 Minutos и подготвени!

Можете да го прилагодите на вашите вкусови. За мене, 80 грама од шеќер Тие ме запираат повеќе од доволно, но, ако имате сладок заб, можете да додадете повеќе.

Со овој рецепт ќе добиете традиционален пудинг од ориз. Ако сакате да пробате друга верзија, ви ја оставам врската каде ќе најдете многу посебна: со јагоди.

 

Оризов пудинг во брза шпорет
Автор:
Кујна соба: Традиционален
Тип рецепт: Десерт
Порции: 4
Време на подготовка: 
Време за готвење: 
Вкупно време: 
Состојки
 • 1 литар млеко
 • 200 гр ориз
 • 80гр шеќер
 • Парче кора од лимон или портокал, но без белиот дел
И, исто така:
 • Место цимет
Подготовка
 1. Во нашето тенџере ги ставаме млекото, оризот, шеќерот, кората од лимон или портокал и стапот од цимет.
 2. Ние го затвораме и, ако има неколку позиции, го ставаме во најниската.
 3. Од почетокот на свирењето го оставаме да готви 6 минути.
 4. Го исклучуваме огнот и, кога тенџерето дозволува, го отвораме.
 5. Пудингот од ориз го ставаме во сад или во неколку одделни, во зависност од тоа како сакаме да го сервираме.

Повеќе информации - Пудинг од ориз и јагоди


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.