Пудинг од ориз и јагоди, десерт на вineубените

Состојки

 • 150-200 гр. оризова бомба
 • 1 л. млеко
 • 125 гр. на шеќер
 • 18 јагоди
 • 3 лажици розова вода

Денот на вineубените доаѓа и не знаеме со што да ја храниме романтиката на нашата loveубовна врска. Ако не сме премногу смели во кујната, подобро е да не се комплицираме и да фрламе повеќе од нашата креативност без да ризикувате или да вложувате многу време или напор. Како да ставиме некои јагоди во класичниот рецепт на Сутлијаш?

Подготовка:

1. Ние го миеме оризот, многу добро го исцедуваме и го ставаме во тенџере. Го покриваме со ладна вода и оставаме да врие околу 5 минути. Ние го цедиме и исплакнете го со ладна вода.

2. Ставете го млекото да зоврие и додадете ги оризот и шеќерот. Оставете го да врие 5 минути. После време, додаваме шеќер. Оставете го да се готви уште 10 минути.

3. Време е да додадете розова вода и сецкани јагоди. Варете го оризот уште 5 минути, мешајќи од време на време, така што јагодите ја ослободуваат својата боја и вкус. Оризот треба да биде крем, без да го заврши млекото.

4. Поделете се во чаши за десерт или послужавник и оставете го десертот да се олади на собна температура пред да го ставите во фрижидер.

Мешавина на вкусови: Заменете дел од кравјо млеко со кокосово млеко за да му дадете егзотичен шмек и поголем парфем на овој ориз.

Слика: Франческав

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Мигел dijo

  Не ми објаснуваш како да ги натераш јагодите да не го исечат млекото, многу ми е лошо да потрошам литар млеко и пола кило јагоди?