Чоколаден пандишпан со павлака

Состојки

 • 4 големи јајца
 • 340 гр. на шеќер
 • 360 гр. Од брашно
 • 1 лажичка сода бикарбона
 • 400 гр. Кисела павлака
 • 3 лажици какао во прав
 • павлака за капење
 • чоколаден сируп

Ви донесовме естонска торта што ја сакавме, освен нејзините богати состојки, и за нејзината оригинална презентација, иако е лесна торта за правење. Павлака или Кисела павлака Тоа е крем со кисел вкус поради неговиот процес на ферментација. Дома можеме да го направиме со додавање на лажица сок од лимон на секои 200 гр. на шлаг.

Подготовка:

1. Ние ги победивме јајцата, со шеќерот, брашното, бикарбонатот, какаото и кремот за да добиеме хомогена маса.

2. Истурете го тестото во две нелепливи калапи и варете во рерна загреана на 180 степени околу 25 минути или додека не вметнеме чепкалка за заби и не излезе чиста. Тортата ја тргаме од рерна и нека се излади на решетка.

3. Исечете една од колачите на големи коцки, ставете ги на другиот лист за торти и посипете ги со полуматениот крем.

4. Се бањаме со чоколадото. Можеме да го направиме со топење на чоколадо за десерти и разредување со малку павлака или млеко.

Рецепт инспириран од сликата на Кудгикатиле

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.