Путин, чипс со сирење и сос

Путин, чипс со сирење и сос

Ова јадење е одлично за богата придружба на кое било мени или како закуска. Путината Тоа е типично јадење од канадска кујна направено од чипови, со парчиња сирење и специјален сос од месо. Вообичаено е да се види во Канада на уличните тезги. Неговата подготовка е лесна за правење, има само специјален сос наречен Сос, да бидат подготвени однапред.

Путин, чипс со сирење и сос
Автор:
Тип рецепт: Путин, чипс со сирење и сос
Порции: 2-3
Време на подготовка: 
Време за готвење: 
Вкупно време: 
Состојки
 • 2 средни компири
 • 2 клинови на полу-излечено сирење
 • 250 мл вода
 • 1 лажица пченично брашно
 • 1 лажица концентрат од месо. Сос Боврил.
 • 1 таблета концентрат од месо
 • 200 мл масло за пржење
 • малку сол
 • Една нотка мелен црн пипер
Подготовка
 1. Започнавме со правење на нашиот сос од сос. Во мало тенџере додаваме 250 ml вода и таблетата на концентрат од месо. Ние ја загреваме водата додека таблетата не се раствори.Путин, чипс со сирење и сос
 2. Ние ги фрливме лажица брашно и брзо се промешуваме за да се раствори и да остави најмалку можни грутки. За да ги отстраниме можните грутки, можеме да го поминеме сосот низ цедалка, така што ќе биде мазен и мек.Путин, чипс со сирење и сос
 3. Се враќаме да го загрееме сосот и го додаваме лажица концентрат од месо. Оставивме да се готви две минути и оставиме настрана.Путин, чипс со сирење и сос
 4. Ние лупиме и сечеме компирот на средни плоштади. Ги ставаме да се пржат во тава со масло.Путин, чипс со сирење и сос
 5. По пржењето ги вадиме и ги ставаме на чинија. Ние додаваме нотка на сол.Путин, чипс со сирење и сос
 6. Ние ставаме погоре сирењето направено на парчиња додека компирот е сè уште топол.Путин, чипс со сирење и сос
 7. Се превртуваме погоре лут сос така сирењето може малку да се стопи. Одозгора додаваме нотка црн пипер.Путин, чипс со сирење и сос

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Ариел dijo

  Не ми е јасно како се подготвува сосот од месо

 2.   Abhishek dijo

  Многу убава информација. Ви благодариме што го споделивте. Благодарам пмд