Пушена паштета од лосос: идеално предјадење

Состојки

 • 100г пушен лосос
 • 100g светло крем сирење, омекнат
 • 1 лажица сок од лимон
 • 1 лажица сецкан свеж пиперче
 • 1 лажица сецкан свеж копра (или 1 лажичка сушен копра)

На паштета тие се фантастична идеја за кога имаме закуска дома. Огромното мнозинство од нив е лесно да се подготви и луѓето имаат тенденција да сакаат да го чекаат главното јадење додека разговараат и шират бисквит или кифла. Ова јадење е вкусно ако се служи на црн 'ржан леб или на крекери, но користете го лебот што најмногу ви се допаѓа. Ставањето на садот за сервирање во фрижидер додека правите пате ќе ви помогне да остане ладно подолго.

Подготовка:

1. Исечете го лососот во ленти. Со електричен миксер или процесор за храна, измешајте ги лососот, сирењето што може да се шират, сокот од лимон, власецот и копарот додека не се добие мазна паста.

2. Зачинете ја паштетата со свежо мелен црн пипер и лажица во мала чинија.

3. Покријте со про clearирна хартија и ставете го во фрижидер 15 мин. Или додека не биде подготвен за сервирање. Украсете со свеж копра по желба.

Слика: диви риби

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.