Божиќни рецепти: Полнето месо од ролна за Бадник

Овој рецепт што денес го споделувам со сите вас е домашен рецепт за цел живот. Важно е месото да е многу меко, така што скоро кога ќе се исече се распаѓа и е многу нежно. Добрата работа кај овој ролна од месо е што има мешавина од многу богати вкусови и може да се јаде како топло или ладно јадење, го оставам по ваш вкус. Мене лично ми се допаѓа потопло со мешавина од вкусови на месо и сос.

Ако имате остатоци, можете да ги чувате во фрижидер неколку дена без да се расипе.

Полнет ролат со месо за Бадник
Овој рецепт за полнети ролати со месо за Бадник е рецепт за оние кои постојано се прават дома. Дали се осмелувате да го пробате?
Кујна соба: Традиционален
Тип рецепт: Carnes
Состојки
За лажливиот:
 • 600 гр мелено месо (половина свинско половина говедско месо)
 • 1 лук
 • 1 јајце
 • 1 парче леб исечен на парчиња
 • 2 лажици млеко
 • Пимиента
 • Сол
За полнење:
 • 2 парчиња варена шунка
 • 3 парчиња сирење гауда
 • 1 француски омлет со едно јајце
 • 2 печени пиперки
За сосот:
 • 4 лажици маслиново масло
 • 1 cebolla
 • Моркови 2
 • 1 лук, 1/2 црвена пиперка
 • 2 Tomate
 • ½ чаша бело вино
 • 2 чаши вода
 • 1 лажичка слатка пиперка
 • Сал
Подготовка
 1. Првото нешто што треба да направиме е да го натопиме лебот во млекото. Откако ќе го добиеме, го оставаме да одмори, а во друг сад го мешаме месото со сите состојки на фарсата, (меленото месо, лукот, јајцето, кришката леб, млекото, биберот и солта. ) . Откако ќе ги измешаме сите, го цедиме лебот и го додаваме исто така. Смесата мора да биде хомогена, па мора добро да ги измешаме сите состојки.
 2. Сега растегнуваме пластична фолија на кујнскиот пулт и на ова правиме квадрат со фарсата. Со помош на валјак или слично добро ќе го израмниме месото да биде целосно збиено и почнуваме да го ставаме филот од фарсата. Шунката на ленти, францускиот омлет (кој ќе го направиме како креп) исто така на ленти, пиперките на ленти и сирењето.
 3. Виткајте го месото како да е швајцарски ролат, набрашнете го, виткајте го да не се отвори и пржете го на малку масло, вртејќи го додека не се запечат од сите страни. Потоа го отстрануваме и го ставаме во сад за печење.
За сосот
 1. Подгответе тава и загрејте го маслото. Откако ќе биде готов го додаваме кромидот исечкан на парчиња. Големината на ова не е важна, бидејќи подоцна ќе го здробиме за да не се забележи. Кога ќе почне да биде проѕирно, ги додаваме лукот, црвената пиперка, морковот на парчиња и сето убаво го квасиме.
 2. Откако сè ќе биде испечено, изрендајте домат и додадете го во сосот. Мешаме неколку пати и додаваме добра чаша бело вино, чаша вода и малку слатка пиперка и оставаме да се намали околу 10 минути. Откако ќе помине ова време, ги отстрануваме морковите за да останат цели, а останатите состојки ги дробиме.
Конечна подготовка
 1. Откако ќе го подготвиме и месото и сосот, подготвуваме сè на плехот за печење. Врз месото го ставаме сосот и парчињата морков, а сето тоа го ставаме во загреана рерна на 170 степени околу 40 минути.

Искористи!!

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.