Рижото од круша со сино сирење

Состојки

 • За 4 лица
 • 2 зрели круши
 • 1 голем кромид
 • 350 гр. арборио ориз за рижото
 • 180 мл бело вино
 • 1 л пилешка супа
 • 50 гр путер
 • 150 гр сино сирење
 • Сал
 • Мелен пипер
 • Морско оревче
 • Снегулки од пармезан

Рижото и крушите? Да, го слушаш тоа! Навикнати да подготвуваме типично рижото, денес имаме многу посебен рецепт за рижото од круша што ќе го обожавате. Забавно е и Вкусна верзија на традиционално италијанско јадење за цел живот.

Подготовка

Исецкајте го кромидот многу ситно и ставете го во тава со малку путер додека кромидот не стане транспарентен. Откако е подготвена, додадете го оризот и соте го на средна топлина околу 3 минути. Додадете го белото вино и оставете го да се намали со мешање на оризот за да се ослободи скробот.

Откако ќе видиме дека виното испарило, малку по малку и без да престанеме да мешаме, додаваме супа додека не вметнеме сè, оставајќи да се намали уште 15 минути, без да престанеме да мешаме, сè додека не се апсорбира скоро во целост.

Откако ќе го подготвиме оризот, (ќе видиме дека останува малку супа), Додадете ги крушите на парчиња или по вкус, претходно соте со малку путер во тавата за да станат помеки.

Отстрануваме на оган на рижото и додадете го сирењето исечено на парчиња и продолжете со мешање додека сирењето не се раствори целосно.

Сервираме топло со паркезански снегулки и. Да ужива!!

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.