Рижото со четири сирења

Повторно предлагаме рецепт за рижото. Ако оризот е едно од омилените јадења за деца, тоа не е помалку од страната на ова кремасто рижото, сирењето. Четири сирења по наш избор ќе му дадат на овој рижото повеќе или помалку моќен вкус.

Тоа е лесен рецепт што ќе ни послужи како прв оброк или гарнир, па дури и како единствено јадење ако додадеме зеленчук, пилешко или риба.

Состојки: Две чаши округл ориз, 4 сирења (горгонзола, рокфорт, гурје, пармезан, рикота, итн.), Пилешка супа, бело вино, екстра девствено маслиново масло, кромид, сол и бибер

Подготовка: Исецкајте го кромидот и посолете го во тенџере со малку сол. Откако ќе завршите, додадете го оризот и заруменете го неколку минути. Додадете чаша бело вино и подигнете ја топлината за да ја намалите. Кога виното е испарено, повторно ја намалуваме топлината Почнуваме да ја додаваме супата малку по малку, така што оризот готви, внимавајќи да не се држи. Кога оризот е скоро сварен, додаваме сирења и ние се движиме така што тие се топат заедно со оризот. Зачинете со сол и бибер и тргнете го од оган.

Слика: Тутипаста

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Iseизела Родригез dijo

  Колку е приближната количина на секое сирење во однос на оризот (грама сирење на грам ориз)?

  1.    Алберто Рубио dijo

   Здраво iseизела. Сирењето во ова рижото не само што додава вкус, туку и текстура. Во овој случај, сирењето додава кремаст во садот, како што би путер или пармезан во конвенционално рижото. Ова се нарекува мантерка на италијански јазик. Штом оризот ќе омекне, играјте со количината сирење што треба да ја додадете додека не и ја даде дебелината и кремаста на рижото на плочата (медена, кремаста, но не и тесна текстура). вака мора да земете. Исто така, мора да го земете предвид и последниот вкус на рижото. Ако сакате посилен вкус, додадете повеќе рокофор, на пример, отколку рикота или урда, што е помеко.