Специјална розова циганска рака на в Valentубените

Состојки

 • 4 HUEVOS
 • 3/4 чаша шеќер
 • 1 лажица масло
 • 2 лажици матеница или матеница*
 • 1 лажичка јаболков оцет
 • 1 лажичка екстракт од ванила
 • 1 капка или мал допир на црвена или розова боја за храна
 • 1 чаша брашно
 • 1 лажичка квасец
 • 1 / 2 лажичка сол
 • крем за полнење
 • вишни или црвени плодови

Привлечноста на овој десерт од Сан Валентин Користењето е на розовата боја за да се даде романтичен изглед на тортата. За остатокот, ќе користиме основни состојки за да го подготвиме тестото. Во врска со полнењето на циганската рака, ви предлагаме да користите некои од нашите мразови o креми за пециво. Не грижете се кога станува збор за валање на тортата, ви даваме неколку совети лесни за примена.

Подготовка

 1. Ние ја загреваме рерната на 175 степени и започнуваме да ја подготвуваме тестото за торта. Во голема чинија победи ги јајцата со рачен миксер 5 минути додека не биде лесно монтиран и блед по изглед. Додека тепаме, постепено додаваме шеќер и масло. Следно, додаваме матеница *, оцет, екстракт од ванила и неколку капки колорант додека не се добие посакуваната боја.
 2. Кваси го брашното во друг контејнер заедно со квасецот и солта. Додадете ја оваа мешавина малку по малку на претходниот препарат и врзете го целиот добро додека не се добие хомогена маса.
 3. Ние подготвуваме правоаголен калап и не многу висок, така што ќе добиеме правоаголна пандишпан не премногу густа за да можеме да го навиваме подоцна. Ние го покриваме калапот со нелеплива хартија, притискајќи добро на wallsидовите и на дното, и истурете го тестото, дистрибуирајќи го рамномерно. Ние го печеме колачот 12 или 15 минути или додека не притиснеме со прстите и тестото не се врати во себе.
 4. Земаме памучна кујнска крпа, ја шириме на countertop и посипете ги со шеќер од глазура. Потоа, кога тортата е подготвена, внимателно ја отстрануваме од калапот заедно со хартијата и веднаш ја ставаме на крпата. Колачот ќе го превртиме на себе, така што ќе биде стегнат и да се ослободиме од хартијата и крпата. Потоа, го ставаме ролатот за торта на решетка со крај што се затвора надолу и оставете го да се излади целосно.
 5. Ние внимателно ја расукуваме тортата на лист филм, крпа или пергаментна хартија и намачкајте ја со нашиот омилен крем. Повторно навиваме и исекуваме на кришки што ќе ги украсиме по вкус со повеќе крем, цреши, овошје, сладолед или сирупи.

*Домашна матеница: Ние додаваме лажичка оцет или сок од лимон на 250 ml. млеко и оставете го да одмори 5 минути. Не треба да се грижиме за изгледот на млекото, тој само ја менува состојбата, не станува лошо.

Рецепт адаптиран и преведен од прскалки

Во Рецетин: Циганска рака полнета со џем од јагоди

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.