Ролни од швајцарска блитва и сирење

Продолжуваме да искористиме добар куп блитва, овој пат готвејќи ги нејзините лисја. Подготвивме неколку вкусни ролни од лиснато тесто. Тие се идеални како аперитив или вечера или да придружуваат главно јадење. Тие исто така можат да се јадат и топло и ладно.

Состојки за околу шест ролни:

1 лист лиснато тесто
450 гр сирење Бургос
2 HUEVOS
1 куп швајцарска блитва
Каранфилче со лук од 2
Слатка пиперка
Маслиново масло и сол

Подготовка:

Прво, ја миеме блитвата, ги исекуваме стебленцата (можеме да ги подготвиме внатре сањакобос) И ги исекуваме лисјата фино.

Тогаш ја вариме блитвата во многу вода и сол седум минути. Премногу готвење зеленчук, особено ако е исечен, предизвикува да изгубат голем дел од нивниот вкус и хранливи својства. Подоцна ги исцедуваме многу добро и ги ладиме во многу ладна вода за да не ја изгубат привлечната зелена боја.

Ние работиме сирење се лади со вилушка или неколку прачки додека не добие конзистенција на крем. Ние победивме јајце и го додаваме на сирењето, мешајќи многу добро.

Ние лупиме лук и ги исецкаме. Во тава со масло ги кафеаваме, и ние сотеме следно Блитвата неколку минути. Додадете ја слатката пиперка и измешајте.

Сега ние вклучуваме блитва во соединение сирење и јајце, измешајте и резервирајте.

Ние го шириме лиснатото тесто На крпа, го пресекуваме во правоаголници според големината на ролните (направивме шест) и покриваме со фил. За да го тркаламе, можеме да ја користиме помошта на крпата. Измијте ги ролатите со преостанатото изматено јајце и ставете ги внатре рерна загреана на 180ºC 30 мин.

Можеме да ги придружуваме со сос од сирење или домат.

Преку: Рецепти со вкус

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.