Ролни од пилешко, сланина и сирење

Состојки

 • 4 парчиња варени или скара пилешки гради, исечени многу тенки
 • 4 парчиња сирење
 • 4 парчиња сланина
 • нафта
 • бибер и сол

Овие кифлички се лесен начин да се подготви богато предјадење и со состојки кои лесно се наоѓаат дома. Тие се исто така добар начин да ги искористите остатоците од градите од пилешко или мисирка на скара или варено, па дури и месо од месо. Во рецептот тие се појавуваат варени во тава, но можеме и да ги матиме и пржиме.

Подготовка: 1. Ставете парчиња сланина на табла и ставете парчиња пилешко и сирење одозгора.

2. Затвораме во форма на ролна преклопувајќи ги парчињата на себе и ги затвораме со помош на чепкалки за заби.

3. Запржете ги ролатите во тава со масло, така што сланината е крцкава, а сирењето се топи и зачинува.

Слика: Рикетеделанона

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

4 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Аида Ксана Анакс dijo

  колку богати

 2.   Тамара Фернандез Мегиас dijo

  уммммм колку добро изгледа !!

 3.   Алберт Марта dijo

  ми се чини = холестерол

 4.   Марија Хозе Вилауриз Гарсија dijo

  Вашиот рецепт послужи како инспирација за мојот оброк денес, но бидејќи ослабувам килограми, валав парче шунка од Јорк во пилешкото филе и внатре ставив 0% изматено сирење што го држев со неколку чепкалки за заби и половина лажичка Јас сум го пржил со масло, потоа заради естетиката го исеков ролатот на 4 парчиња и беше одлично и лесно јадење. Поздрав.