Роскон де Рејес со тесто од јогурт

Состојки

 • 25 гр. коцки свеж квасец
 • 75 мл. млеко
 • 275 гр. Од брашно
 • 1 јајце Л.
 • 60 гр. природен јогурт
 • 15 гр. путер
 • малку сол
 • 45 гр. кафеав шеќер
 • 1 лажица вода од цвет од портокал
 • претепано јајце за руменило

Имаме малку време ако сакаме да подготвиме домашен роскон. Затоа ве предлагаме лесно, брзо тесто, без потреба да се крева и многу нежно, надополнето со малку јогурт.

Подготовка

1. Загрејте го млекото малку и растворете го квасецот во него. Го додаваме изматеното јајце и јогуртот.

2. Ние го мешаме брашното со шеќерот и го истураме квасецот во него. Ние се врзуваме, и сега додаваме сол, вода од цвет од портокал и путер исечен на мали парчиња. Месете добро околу 5 минути додека тестото не стане мазно и цврсто, но не и тврдо, и без да се лепи за рацете. Оставаме да одмори во сад покриен со чиста крпа помеѓу 1 и 2 часа во зависност од температурата (35 степени) каде што останува садот, додека тестото не се зголеми двојно во волумен.

3. Кога тестото е подготвено, ја формираме крофната и ја ставаме назад да нарасне под крпа додека не се зголеми двојно волуменот.

4. Ние ја насликаме крофната со изматено јајце и ја готвиме во загреана рерна околу 15 минути на 170 степени.. Од тој момент, ќе го контролираме времето така што росконот ќе зарумени, но без да претеруваме и да е сув внатре. Откако ќе излеземе од рерна, го оставаме да се олади на решетка.

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.