Рустикален колач од кварк

Денешната торта има кварк сирење, путер и млеко, така е богата со млечни производи. Јас го нареков рустикален поради неговата конзистентност. На фотографиите што можете да ги видите, добиваме покомпактна маса од вообичаена, што се рефлектира во крајниот резултат: пандишпан постојан и вкусен.

Putе ставиме некои конечни клинови од јаболка на површината што ќе му даде кремаст на горниот дел од тортата. Можете да ставите повеќе јаболко ако сакате, на парчиња и да го измешате со тестото. Alsoе биде и одлично.

Ви ја оставам врската до друга торта со јаболка што исто така многу ми се допаѓа: Пита со јаболка и ореви.

Рустикален колач од кварк
Автор:
Кујна соба: Модерна
Тип рецепт: Десерт
Состојки
 • 140 гр кварк сирење
 • 250гр млеко
 • 120 гр путер на собна температура
 • 2 HUEVOS
 • 180гр шеќер
 • 350 гр брашно
 • 1 плик од квасец Кралски тип
 • 1 или 2 јаболка
Подготовка
 1. Во сад ги ставаме кваркот сирење, путерот и млекото.
 2. Измешајте добро додека сè не се интегрира.
 3. Во друг сад ги ставаме јајцата и шеќерот.
 4. Добро го победивме.
 5. На оваа последна мешавина ја додаваме онаа што ја направивме на почетокот, млечната.
 6. Сега го додаваме просеаното брашно и квасецот, исто така просеен.
 7. Ние интегрираме сè добро.
 8. Смесата ја ставаме во намастен калап кој можеме да го покриеме со масна хартија.
 9. Јаболката добро ги миеме, ги јаткаме и ги исекуваме на тенки сегменти, без да ги лупиме.
 10. Ние ги ставаме сегментите на површината.
 11. Печете на 180º приближно 40 минути.

Повеќе информации - Пита со јаболка и ореви


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.