Саварин, најпијан пандишпан

Малкумина од вас нема да знаат што е саварин, но само со гледање на фотографијата ќе го препознаете ова кружен и сочен пандишпан за тоа што често го гледале во слаткарници. Саваринот е именуван по Брилат-Саварин, француски правник од XNUMX век, кој пишувал Вкус физиологија, првиот трактат за гастрономија.

Savarín е мека сунѓерска торта пијана во еден вид сируп со слаб вкус на ликер што му дава карактеристичен вкус и текстура. Може да се земе сам или да се наполни со кремови и кремови, бидејќи е шуплив во центарот. Сигурно не можете да одолеете да имате саваринска закуска викендов.

Состојки: За пита: 350 грама брашно, 3 јајца, 1 чаша млеко, 100 грама путер, 100 грама свеж квасец, 25 грама шеќер, малку сол. За него сируп: 250 грама шеќер, 2 чаши алкохол (ракија, кирш, панч ...), 5 грама цимет.

Подготовка: Прво го правиме тестото. Земеме 100 грама брашно и квасец квасец во три лажици топла вода. Месиме и формираме топче што го ставаме во контејнер со топла вода и оставаме додека не плови.

Остатокот од брашното помешајте го малку по малку со шеќер, сол, изматени јајца и млеко. Додадете ја топчето квасец на ова тесто и добро измешајте додека не добиеме многу густ крем. Покријте со крпа и оставете го да се одмори на топло место, сè додека не се зголеми двојно волуменот. Потоа, го додаваме путерот на мали парчиња и работиме со рацете за да го измешаме добро со тестото.

Земаме калап за саварин и го размачкаме со путер. Го исполнуваме на половина со тестото и го оставаме повторно на топло место, така што тестото целосно се крева. Веќе можеме да го ставиме во рерна на 180 степени околу 40 минути. Оставаме да се излади пред да се одмрзне.

Во меѓувреме го подготвуваме сирупот со крчкање на вода, шеќер, алкохол и цимет. Кога сирупот почнува да врие, пената се отстранува и се остава да се готви уште пет минути. Оставете го малку да се загрее и добро натопете го саваринот. Ја пополнуваме празнината по наш вкус.

Подготовка:

Слика: десерти за задоволство

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.