Полнети свежи срца од тестенини

Состојки

 • 400 гр. брашно за пециво
 • 4 големи јајца
 • неколку капки масло
 • малку сол

Денот на вineубените се ближи и сигурно веќе ја вртите главата за да видите со кое романтично мени го изненадувате вашиот партнер. Ние ви даваме идеја. Дали некогаш сте се подготвиле свежи тестенини? Ако го сториш тоа, Можете да му дадете забавна форма, па дури и да ја наполните. Како за некои срца за 14-F?

Подготовка:

1. Го ставаме брашното во сад и правиме дупка во центарот како вулкан. Ние ги кршиме јајцата во тој шуплина од брашното и додаваме малку сол. Време е да истуриме неколку капки масло ако сакаме да го сториме тоа.

2. Лесно победи ги јајцата со вилушка, внимавајќи да не се прелеваат на рабовите на планината од брашно. Малку по малку ги врзуваме јајцата со малку брашно од рабовите за да се згуснат малку.

3. Сега можеме да го работиме тестото со рацете, малку по малку врзувајќи го целото брашно со јајцето. Месиме околу 15 минути, така што тестото е добро хомогено, податливо и компактно. Ние го завиткаме во форма на топка со про transparentирен филм и оставете го да одмори 1 час на ладно и суво место.

4. По одмор, тестото ќе биде помеко и еластично. Попрскуваме брашно на работната површина и го тркаламе тестото со сукало од двете страни додека не биде дебело околу 0,5 мм.

5. Кога тестенините имаат вистинска дебелина, ги сечеме во посакуваната форма. За да ги направиме срцата, можеме да користиме машина за тестенини со таква форма. Во продавниците или одделите за прибор обично ги наоѓаме лесно.

6. Наполнете две срца тестенини со посакуваните состојки и цврсто затворете ги, запечатете ги рабовите како да се кнедли.

Слика: Ртве

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Кујна без проблеми dijo

  Јас го сакам аааааааааааааааааааааааааааааа или по полнење пред да се стави во вода?
  Голем бакнеж

 2.   Марија Хименез dijo

  Тестото е дозволено да се ориентира пред полнењето