Свински филети со брз сос

Свински филети со брз сос

Ви ги нудиме овие тендери свински стекови со едноставен сос кој ќе го направите за кратко време. Филетите треба само да се пржат со малку масло и да се варат во посебна тава a крем сос и печурки дека поминувате само неколку минути. Потоа ќе треба само да го готвите сосот со филети неколку минути и ќе можете да создадете јадење што ќе им се допадне на сите.

 

Ако сакате јадења направени со сос, пробајте ги овие вкусни ленти филе филе со крем сос.

Свински филети со брз сос
Порции: 2-3
Време на подготовка: 
Време за готвење: 
Вкупно време: 
Состојки
 • 5 свински филети
 • 200 мл крем за готвење
 • 180 гр конзервирани сецкани печурки
 • 1 лажица домашен сос од домати
 • 75 мл маслиново масло
 • Сал
 • Магдонос во прав за украсување
Подготовка
 1. Во тавче додадете малку маслиново масло (околу 25 мл) и се става да се загрее. Го фрламе свински стекови заедно со сол и ние пржиме додека не порумени од двете страни.Свински филети со брз сос
 2. Во друга тава или мало тенџере со длабоко дно, истурете го остатокот од маслиновото масло и оставете да зоврие. пржете ги печурките добро исцедена. Ги оставаме да поруменат.Свински филети со брз сос
 3. Следно ја додаваме лажицата од кечап и отстранете. Оставете да се пржи околу неколку минути. Свински филети со брз сос
 4. Ние додаваме 200 мл крем да се свари и убаво да се промеша. Намалете го малку огнот и оставете да се готви 5 минути.Свински филети со брз сос
 5. Го додаваме сосот кај што ги имаме филетите и сето заедно го готвиме наоколу 5 минути, непокриен.
 6. Кога ќе завршат ги сервираме и посипуваме со малку сецкан магдонос.

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.