Свинско филе во сос Рокфор

Свинско филе во сос Рокфор

За љубителите на сирење, овој рецепт е спектакуларен. Имаме вкусен начин на мешање на филе свинско месо заедно со крем сос измешан со Рокфор сирење. Благодарение на кремот, вкусот ќе омекне и ќе испадне дека е крем за зависност. Треба да го испржите целото парче филе, па го правиме сосот и на крај се заедно ќе зготвиме. Резултатот вреди да се проба. Тоа е многу лесен и мек рецепт, создаден за целото семејство.

Свинско филе во сос Рокфор
Порции: 4
Време на подготовка: 
Време за готвење: 
Вкупно време: 
Состојки
 • 1 филе свинско месо
 • 60 мл маслиново масло
 • 500 мл крем за готвење
 • 100 гр сирење Рокфор или сино сирење
 • Сал
 • Мелен црн пипер
Подготовка
 1. Бараме широка тава, во која ќе може да влезе филето речиси цело време. го фрламе маслиново масло и го ставаме да се загрее. Го поставуваме филета одозгора додадете сол и бибер по вкус и оставете да се пропржи. Го заруменуваме од сите страни.Свинско филе во сос Рокфор
 2. Кога ќе го имаме готов го вадиме од тавата и го ставаме на чинија.
 3. Во истата тава, без да го тргате маслото, додадете го кремот за готвење и ситните парчиња сино сирење. Добро го промешуваме и го ставаме да се загрее. Свинско филе во сос Рокфор
 4. Додека се загрева, не престануваме да се вртиме за да исчезне интегрирање на кремот со сирењето, посолуваме по вкус. Важно е да не го покривате бидејќи сосот може да замрзне. Ако забележиме дека многу прска, ја намалуваме топлината.
 5. Ако на чинијата каде што сме го ставиле филето забележиме дека излегол сок, го додаваме ова малку сос до сос од сирење и се интегрираме
 6. Филето ќе го исечеме на филети и ќе ги ставиме во сосот.Свинско филе во сос Рокфор
 7. Оставаме да се готви додека не видиме дека месото е добро сварено, околу 5 или 6 минути. Сега можеме да послужиме со малку салата и малку чипс.Свинско филе во сос Рокфор

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.