Сипа со грашок

Сипа со грашок

Сакаме да ги правиме овие едноставни рецепти полни со вкус и со многу здрави состојки. Ова јадење има богата сипа преполна со одличен извор на минерали и нежен грашок преполн со многу витамини. Исто така, ќе ви се допадне да направите поинакво јадење што децата можат да го пробаат и кое е полно со бои.

Ако сакате да пробате едноставни јадења со сипа, можете да го пробате нашиот рецепт за „Печена сипа со компири“.

Сипа со грашок
Автор:
Порции: 4
Време на подготовка: 
Време за готвење: 
Вкупно време: 
Состојки
 • 400 гр чиста сипа
 • 500 гр замрзнат или нежен грашок
 • 1 голем кромид
 • Каранфилче со лук од 3
 • Половина чаша бело вино
 • 1 чаша супа од риба
 • Сол и мелен црн пипер
 • Маслиново масло
Подготовка
 1. Ние ситно исецкаме кромид и 3 чешниња лук. Во голема тава за пржење загреваме капка маслиново масло. Ги додаваме кромидот и лукот и ги оставаме да се сварат. Сипа со грашок
 2. Го чистиме сепија на се што не ни служи и ќе го пресечеме мали парчиња. Го додаваме во сосот во тавата. Одиме наоколу неколку минути за да го завршиме тоа.Сипа со грашок
 3. Ние додаваме грашок и продолжуваме со пржење и мешање за се заедно да се свари.Сипа со грашок
 4. Поправаме сол и мелен црн пиперго додаваме половина чаша бело вино и чаша супа на риба. Ќе треба да го оставите да се готви најмалку 15 минути додека не видите дека грашокот е мек.Сипа со грашок

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.