Лазања од сирење и јајца

Состојки

 • 12 големи листови лазања
 • 100 гр. рендан пармезан
 • 200 гр. моцарела во низа
 • 4 HUEVOS
 • пржен домат
 • 400 мл. на бешамел
 • нафта
 • бибер
 • сол

Не јадечите ќе бидат задоволни со мал дел од оваа лазања. Со многу сирење и цели јајца, оваа сочна лазања е компактна и кремаста, иако не е многу јака по вкус. Играњето со времето за печење ќе ни овозможи да добиеме лазања со повеќе или помалку мелено јајце и сирење.

Подготовка: 1. Сварете ги листовите со лазања во зовриена солена вода додека не омекнат и оставете ги да исцедат исцедени на нелеплива хартија.

2. Земаме правоаголен сад за рерна и го подмачкуваме. Ставаме прв слој лазања, го обојуваме со домат и малку бешамел, посипуваме моцарела и пукаме 2 јајца за да ја покриеме површината на калапот. Покриваме со повеќе листови лазања.

3. Ние ја повторуваме операцијата додека не завршиме со тестенини. Го покриваме со бешамелот и преостанатата моцарела и завршуваме со пармезанот.

4. Печете на околу 200 степени 20 минути, така што јајцата се готват, а сирењето гратин.

Слика: Визуелни фотографии

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.