Суфле со сирење и шунка

Состојки

 • 50 гр путер
 • 50 гр пченично брашно
 • 2 лажички сенф Дижон
 • 250 мл полномасно млеко
 • 200 гр рендано сирење Ементал
 • 50 гр рендан пармезан
 • Свежо мелен црн пипер
 • Сал
 • 75 гр шунка Серано
 • 4 јајца од слободен опсег ако е можно
 • Масло за мувла

ова суфле сирење и шунка Тоа е многу комплетно јадење и е навистина добро. Тајната за да не се симне е не ја отворајте вратата на рерната во првите 30 минути од готвењето, за да не ни избега воздухот што го вметнавме при тепање на белците до снег. Ако се придружувате со добра салата, целосен оброк. Едно овошје за десерт и тоа е тоа.

Подготовка:

1. Прво го топиме путерот, го додаваме брашното и лесно пржиме додека мешаме. Додадете сенф и растворете го со млеко, мешајќи добро додека не зоврие.

2. Следно, додаваме два вида сирење и оставаме да се стопат на тивок оган. Тргнеме од оган, зачинуваме со сол и црн пипер по желба и оставаме да се загрее.

3. Исечете ја шунката на мали парчиња; Ги одделуваме жолчките од белките (кои ги резервираме одделно) и оние со шунка и крем сирење, мешајќи без да престанеме.

4. Батимоис белците до снег и додајте ги во смесата во три чекори со обвивни движења.

5. Истурете го тестото во намастен калап за гратин со масло и ставете го во загреана рерна и печете на 175 ° C околу 45 минути без да ја отворите вратата на рерната во првите 30 минути за да не падне суфлето.

Можеме ли да придружуваме со добра и освежителна папаја салата?

Слика: мрежна храна

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.