Обвивки со сирење и хоризо, врело предјадење

Состојки

 • тортиillaи од пченица или пченка
 • топење сирење (моцарела ...)
 • исечен хоризо или салама
 • пржен домат
 • оригано или босилек
 • други состојки по вкус (рукола, шунка, печурки ...)

Омотите о ролни исполнети со палачинки од пченица или пченка Тие се многу корисни, особено на вечери или во оние моменти кога не сакаме да готвиме. Тие обично се служат ладни со широк спектар на состојки како што се лисја од салата, месо (пилешко) или риба. како туна или лососот, сирењата и кремастите сосови. Но, постои и топла верзија на обвивките. Toе подготвиме некои содржат состојки кои обично ги полнат пиците: домат, сирење, колбаси и билки. Дали се осмелувате да создадете свои обвивки и да ни го предадете рецептот?

Подготовка:

1. Ние ги шириме обвивките во сад и ги шириме со тенок слој пржен домат. На врвот, дистрибуираме основа на сирење. Ако е моцарела, подобро е да не се користи свеж, бидејќи ослободува вода. Подобро да се купи оној што доаѓа спакуван во конци. Зачинете со билки и ставете ред парчиња хоризо во центарот на обвивката.

2. Ние ја превртуваме тортиillaата врз себе, добро притискајќи за да не излезат состојките. Затоа е подобро да не се става премногу.

3. Ние ги пренесуваме обвивките во загреаната рерна или микробранова печка (подобро ако ни овозможи да ја активираме комбинираната функција за скара и фурна) така што сирењето се топи.

Слика: СтоунВилис

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.