Крокети со сирење со дуња

Состојки

 • 1 млад кромид
 • 175 гр. Од брашно
 • 700 мл. млеко
 • 150 гр. сладок дуња
 • 200 гр. полу-тврдо сирење (Едам, Ементал, Гауда ...)
 • трошки од леб
 • јајца
 • маслиново масло

Кога ги подготвуваме овие богати и оригинални крокети, се прашуваме дали треба да ги земеме како солена закуска или како десерт. Веруваме дека и двете опции вредат. Дополнителни состојки што ги ставаме (кромид, зачини) или сосот со кој ги придружуваме (џем, сирење ...) ќе бидат одлучувачки кога ќе ги послужите овие крокети пред или после оброкот.

Подготовка:

1. Исечете го пиперчето и соте го во тава со масло. Кога е добро избленувано, додадете го брашното и соте го неколку минути, така што ќе добие боја и ќе го изгуби сировиот вкус.

2. Додадете го млекото и растворете го малку по малку во брашното додека не се отстранат грутките. Оставете го тестото да се готви неколку минути додека не се одвои од садот.

3. Додадете го сирењето и дуњата и измешајте. Тргнете го садот од оган и оставете го тестото за крокети да се олади.

4. Штом смесата ќе биде ладна, ги формираме крокетите и ги премачкуваме со првиот слој презла, па ги потопуваме во изматено јајце, па повторно во лебници, за да станат поцврсти при пржењето. Ги пржиме на многу врело масло.

Рецепт инспириран од сликата на Конмучагула

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.