Сирење леб, подобро од леб

Ако веќе сакаме само леб, како не би ги сакале овие ролни од сирење. Покрај тоа што ги користат за јадење, овие лебови се користат за правење вкусни сендвичи или канапе. Идеални се за послужување на празничен бранч или вклучена.

И, ако мислиме на деца, без сомнение со овој леб од сирење што можеме да го направиме најдобриот училишен сендвич.

Состојки: 500 гр. брашно, нотка на свеж квасец, 225 мл. млеко, 300 гр. рендано пармезан, 125 мл. благо маслиново масло, 1 јајце

Подготовка: Во голем контејнер го мешаме брашното со солта и половина од ладното млеко. Измешајте добро додека не се отстранат грутките и додадете го остатокот од врелото млеко со растворениот квасец. Сега треба да го вметнеме маслото и целото јајце во тестото. Мешаме тесто и на крај го додаваме ренданиот пармезан.

Со тестото формираме дваесетина бухти и ги ставаме на плех со нелеплива хартија. Ги оставаме да одморат половина час и потоа ставаме плех во рерна на 180 степени додека ролните не заруменат по наш вкус.

Слика: Да се ​​откријат

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

4 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   марија ева балцер dijo

  Theyе имаат ли рецепти за дијабетичари?

 2.   Леира dijo

  На колку грама мислите кога ќе кажете нотка на свеж квасец?

 3.   Јозефина dijo

  Тој рецепт е лош. Тесто никогаш нема да излезе со толкава количина на течност. Останува водена маса. Те молам, не лежи во рецептите

  1.    Асен Хименез dijo

   Здраво Јозефина,
   Вие сте апсолутно во право, количините на течност се неточни ... Сега ги модифицираме. Искрено се извинуваме.
   Ви благодариме што ни пишавте!