Макарони и сирење: Мек и сирење, класика од југот на САД.

Состојки

 • 150гр макарони
 • 350 мл млеко
 • 300 гр рендано сирење чедар
 • 4 лажици путер
 • 60 гр трошки од леб
 • 1 лажица брашно
 • 1 исечен кромид (или малку кромид ако не), лажичка врв од сенф Дижон
 • 1 лажичка сол.

Не е сè во Америка хамбургери и брза храна бидејќи многу од рецептите што се изложени тука се покажуваат. Оваа плоча на макарони и сирење (или мак 'н' сирење) es класика, особено во јужните САД. како придружба на други јадења или како сад. И бидејќи денес е Денот на благодарноста, дозволете ми да кажам… Среќен Ден на благодарноста на сите Американци!

Подготовка

Во тенџере со многу вода, варете ги тестенините следејќи ги упатствата на производителот. Во голема тава, стопете 2 лажици путер, додадете лебници и додека не се наздрават. Ние ги отстрануваме трошките со дупчиња лажица и ги резервираме на абсорбента хартија. Во истата тава, ставаме уште неколку лажици путер со лажица маслиново масло и го валкаме мелениот кромид (или лажица рендан кромид) додека не биде транспарентен. Додадете го брашното и варете го, мешајќи го со дрвена лажица.

Тргнете го од оган и истурете го млекото заедно со сенфот. Со помош на шпатула или дрвена лажица, промешајте добро додека не се вклопи добро млекото. Ние ја враќаме тавата на оган, сол и варете додека не се згусне. Надвор од оган, ставаме половина од рендано сирење и мешаме додека не се стопи сирењето. Додадете ги макароните и измешајте. Го ставаме во правоаголен сад, посипете го со остатокот од ренданото сирење и ги шириме наздравените трошки одозгора. Печете околу 25 минути додека не добие конзистентност и не стане златно одозгора.

Слика: fuzzdecay

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.