Наен сирење или индиски леб со сирење

Повторно рецепт за наан или индиски леб, овој пат полнет со сирење. Наан може многу добро да ја придружува пилешкото тандори или кари. Истото го послужувате со друго јадење. Кажете ни кој!

Состојки: 300 гр. брашно, 3 минијатури, 1 лажичка сол, 6 лажици вода, 3 лажици масло, 1 лажичка прашок за пециво, сирење или крем сирење по вкус

Подготовка: Започнуваме со месење на сите состојки освен со филот. Подобро е да ги мешате по овој редослед. Прво брашното со сол и квасец. Потоа ги додаваме водата и маслото додека мешаме и на крај ситните суиси. Откако ќе го имаме хомогеното тесто, правиме топчиња тесто и добро ги шириме. Ги пополнуваме во центарот со сирење и преклопуваме и затвораме како кнедла со стегање на рабовите. Затегнете го наан во тава за лепило околу 3 минути од секоја страна.

Слика: Тердисталирај

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Маринерароја dijo

  каков вид на петиси? нормално природно ??

  1.    Алберто Рубио dijo

   Здраво Маринерароја, по можност природни затоа што даваат неутрален вкус на лебот.