Слатко и ароматично джинджифилово

Ако сакаме да му дадеме меѓународен шмек на нашиот Божиќ, можеме користете типични рецепти од други европски земји како што веќе сторивме со него панетон или колачиња од ѓумбир.

Овој пат се прошетавме низ Франција и Германија, земји каде што е карактеристично да се јаде джинджиерец за Божиќ. Gумбирот е еден вид пандишпан со вкус на разни зачини, со кој можеме да играме со додавање на некои и отстранување на други, како и трансформација на количините во рецептот, и засладени со мед. Обично се јаде за појадок, ужинка или за десерт, но добро е и како аперитив со паштета или сирење.

Theумбирот, кој има форма и сладост на торта, може да се користи запознајте ги децата со различните и новите вкусови и ароми што им ги овозможуваат зачините, со кои можат да се зачинат толку јадења и дека децата ќе се асимилираат малку по малку.

Состојки: 150 гр. пченично брашно, 125 гр. 'ржано или интегрално брашно, 250 гр. мед, 100 мл. млеко, 50 гр. кафеав шеќер, 2 јајца, 80 гр. путер, 1 лажичка квасец, малку цимет, ѓумбир, анасон, морско оревче, каранфилче и сол.

Подготовка: Ние ја загреваме рерната на 150º. Во врелото млеко ги раствораме медот и путерот. Во сад ги мешаме двете брашно, квасецот, зачините, солта и шеќерот. Ние ги победиме јајцата, ги додаваме на млекото и ги преливаме брашниците додека сè не биде хомогено. Ставаме издолжена мувла и печеме 1 час. Оставете го да одмори неколку минути во калапот и целосно да се излади на решетка.

Слика: Мрсно -вегетански

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.