Сладолед од чизкејк со јагоди, брз и вкусен!

Состојки

 • 175гр шеќер
 • 1 големо јајце
 • 200 мл течна павлака
 • 500 гр свежо сирење изматено
 • 1/2 лажиче сок од лимон
 • 1/2 лажиче суштина од ванила
 • 200 гр јагоди
 • 2-3 лажици вода
 • 4 колачиња за Марија

Да, секое лето велите дека сакате да купите фрижидер, но на крајот никогаш не го купувате. Не е потребно да се подготвува сладолед со фрижидер! домашен сладолед без него и тие се исто толку богати.

Денес ќе подготвиме еден од моите омилени сладоледи, чизкејкот, и ќе го сториме тоа без фрижидер. Забележете!

Подготовка

Започнува матете го јајцето со 125 грама шеќер во сад, и кога ќе забележите дека прави малку пена, оставете го да одмори. Ставете тенџере со крем и оставете да зоврие. Додадете го јајцето во тенџерето и варете го на тивок оган, мешајќи околу 8 минути, додека не забележите дека смесата се згуснува. Додадете го шлаг свежо сирење, сок од лимон, ванила и сварете сè уште околу 6 минути.

По ова време, оставете ја смесата да се олади и кога е ладно, ставете го во контејнер за замрзнувач, тој ќе ви послужи рибар. Покријте го со пластична фолија и оставете го во фрижидер неколку часа така што ќе се олади додека го подготвуваме сосот од јагоди.

Исечете ги јагодите и ставете ги во тенџере со 50 грама шеќер што ги резервиравме и неколку капки лимон. Оставете ги да се готват на тивок оган додека не се вратат речиси и да го ослободат целиот сок. Потоа мелете ги и оставете го сосот да се олади во фрижидер.

Сега со помош на миксер смачкајте ги колачињата.

Откако ќе ги подготвиме тројцата протагонисти (сладоледот, колачињата и сосот од јагоди), ќе им се придружиме за да направиме одличен сладолед.

За оваа Извадете го садот со сладолед од сирење, додадете ги колачињата и промешајте, а потоа измијте го со сос од јагоди. Промешајте сè и покријте го со најлонска фолија за да го ставите сладоледот во фрижидер неколку часа. По два часа, промешајте повторно и така на секои два часа.

Сега само треба да го пробате и да го послужите многу ладно придружено со добро парче чизкејк, или во чаша придружена со јагоди и допир од нане. Вкусно е!

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.