забавни чоколадни пајаци

забавни чоколадни пајаци

Подгответе неколку забавни животни за овие забави со Тема за Ноќта на вештерките. Тие се подеднакво шармантни за секоја забава, па тоа можете да го направите лесно и заедно со најмалите во куќата. Овие пајаци се многу оригинални а ние ги направивме со некои мали палми. Потоа ги премачкавме со темно чоколадо за кондиторски производи и им додадовме ногарки и малку очи. Со овие неколку чекори веќе имате одлична идеја да разубавите слатко.

забавни чоколадни пајаци
Порции: 4
Време на подготовка: 
Време за готвење: 
Вкупно време: 
Состојки
 • 300 гр црно чоколадо за колачи
 • 1 пакување чоколадни стапчиња Микадо
 • 8-10 мали колачи од лиснато тесто
 • Јадливи очи или капки од бело чоколадо
Подготовка
 1. Ние го ставаме сецкано чоколадо во сад за да го ставите во микробранова печка. Го загреваме многу мала моќност. Прво го програмираме 1 минута и гледаме дали е жешко.забавни чоколадни пајаци
 2. Доколку е потребно, ќе програмираме минута во минута и на секоја пауза мешаме да се направи чоколадото течно. Во мојот случај ми требаа само 2 минути, но се ќе зависи од видот на чоколадата со која работите.
 3. Ние се подготвуваме рамна површина со хартија за печење. Vamos ширејќи ги палмите во чоколадото и оставете ги да се исушат на хартија. Ако забележиме дека на чоколадото и треба долго време да се исуши, можеме да го ставиме во фрижидер за да го забрзаме неговото ладење.забавни чоколадни пајаци
 4. Одозгора можеме да ги поставиме нозете кон страните на палмата за да останат заглавени додека се лади чоколадото. Поставивме само 6 нозе, за да не се преоптоварува. Пајаците имаат 8 нозе, но изгледа исто толку добро.
 5. За да ги подготвите очите: Ги ставаме белите капки и со дрвен стап можеме да додадеме мала капка за да ја направиме зеницата.забавни чоколадни пајаци
 6. Кога ќе ги имаме готови пајаците ги превртуваме и ги ставаме очите што сме ги подготвиле или очите за јадење што сме ги купиле. За да ги поставиме ќе ги залепиме со уште едно малку растопено чоколадо.

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.