Смути со банана и малина

Малку работи се побогати од добра смути со банана. Подготвен е за кратко време, но мора да бидеме проактивни и да го замрзнеме овошјето однапред. Не чини ништо, особено ако го сториме следново: кога ќе видиме дека бананите премногу зрееле, ги лупиме, ги сецкаме и одиме во замрзнувачот! 

Овој пат ќе го искористиме две банани и малку малини. Треба да го ставиме само млекото, да победиме сè добро и ... да уживаме.

Погледнете го овој друг Смути од ананас… Исто така вкусно

Смути со банана и малина
Смути направено со млеко и замрзнато овошје.
Автор:
Кујна соба: Традиционален
Тип рецепт: пијалаци
Порции: 6
Време на подготовка: 
Време за готвење: 
Вкупно време: 
Состојки
 • 2 зрели банани
 • 60 гр малини
 • 450гр млеко
Подготовка
 1. Ние го подготвуваме овошјето, го лупиме, го миеме во случај на малини и го ставаме во замрзнат.
 2. Ставивме банани и малини во чашата Термомикс или во блендерот (сите замрзнати).
 3. Ние додаваме 300 гр млеко.
 4. Ние мелеме, ако е во Термомикс со прогресивна брзина 5-7.
 5. Додадете го остатокот од млекото додека не се постигне посакуваната текстура. Ставив 150 грама повеќе, но вие можете да ставите повеќе или помалку, според вашите вкусови.
Сметки
Во овој случај не додаваме шеќер, но можете да го додадете доколку сметате дека е потребно.
Нутриционистички информации по порција
Калории: 150

Повеќе информации - Смути со ананас Thermomix


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.