Смути од грчки јогурт со јагоди

Смути со јагоди

Смутито е подебело од смутито и секогаш содржи овошје. Кои подобри парчиња од пролетните јагоди да дадат вкус, боја и храна на овој здрав напиток збогатен со јогурт. Ние исто така ќе додадеме некои плодови од шумата, така што таа има уште повеќе својства и поинтензивна боја.

Поврзана статија:
Смути од малина и чоколадо или ставате јагоди во него?

Ако го сервирате во големи чаши, ќе добиете две порции. Но, постои и опција да го претставиме овој смути со јагоди во мали чаши и да го сервираме како десерт или како лесна закуска. И во двата случаи не заборавајте да украсете ги чашите со малку свежо овошје, како што се гледа на фотографијата.

Ние ќе користиме грчки јогурти така што текстурата е совршена. Нашите се шеќерни. Што дома имате грчки јогурти без шеќер? Во ред е, додадете три лажички бел шеќер или малку засладувач. Вашето смути ќе биде исто толку вкусно.

Смути од грчки јогурт со јагоди
Вкусно домашно смути, натоварено со вкус и со исклучителна текстура.
Автор:
Кујна соба: Модерна
Тип рецепт: пијалаци
Порции: 6
Време на подготовка: 
Време за готвење: 
Вкупно време: 
Состојки
 • 8 јагоди
 • 2 грчки засладени јогурти (340 гр.)
 • 4 лажици млеко (околу 25 ml)
 • Некои бобинки: 8 малини и 8 боровинки
 • Повеќе бобинки и тенка исечена јагода за украс (опционално)
Подготовка
 1. Јагодите ги миеме со нивното стебло пред да ги тргнеме.
 2. Ги исцедуваме и го отстрануваме стеблото.
 3. Ние исто така ги миеме и исцедуваме плодовите на шумата.
 4. Јагодите ги ставаме во блендерот. Јас го користев Thermomix, но може да се направи во кој било мешалка.
 5. Ги додаваме грчките јогурти и ладното млеко.
 6. Исто така, црвени плодови.
 7. Ние го победиме смутито додека не биде хомогено и густо. Ние служиме веднаш.
Нутриционистички информации по порција
Калории: 109

 

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Ангела Хименез dijo

  леле го сакав овој рецепт, сакам да го направам сега

  1.    Асен Хименез dijo

   Благодарам, Ангела!