Käsespätzle, снегулки од тестенини со сирење

Состојки

 • 3 HUEVOS
 • 250 гр. пченично брашно
 • 175 гр. млеко
 • 1 лажичка сол
 • 300 гр. сирење од ементален тип
 • 2 Cebolla
 • 100 гр. путер
 • маслиново масло

Денес прошетаме низ Германија за да научиме многу типичен рецепт за тестенини и во други земји од Централна Европа. На спацел или "врапчиња", кои се прават со брашно и јајце, тие обично се служат како придружба на месо или како едно јадење. Оваа најнова верзија, käsespätzle, е онаа со сирење. Како италијанските тестенини, овие снегулки тесто може да се меша со други ситно сецкани состојки како што се спанаќ, свински црн дроб или рендано јаболко (десертот) apfelspätzle).

Подготовка:

1. Ние го комбинираме брашното со солта, млекото и јајцата во голема чинија и месеме сè добро додека не добиеме малку леплива смеса со неколку грутки. Ниту, пак, треба да биде многу хомогена. Го оставаме тестото да одмори околу 30 минути.

2. Исечете го кромидот на парчиња и варете ги во тава со маслиново масло додека не се изладат.

3. Земеме големо тенџере и ставаме многу вода да зоврие со малку сол.

4. За да падне тестото и да се готви во типичен облик на облик, можеме да користиме сито со груби дупки, како оние за тестенини. Целта е да се испуштат малите зрна од тестото во водата. Ги готвиме во врела вода кратко, додека не пливаат (како што е случајот со њоки).

5. Ја цедиме лопатката и ги капеме со путерот. Исто така, ги мешаме кромидот и сирењето на коцки. Ставивме сè во сад за печење.

6. Гответе додека целото сирење не се стопи и имаме кремасто јадење. Потребни се околу 10 минути на 200 степени.

Слика: Месинтекитчен

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.