Собаос торијас, толку нежни се топат во вашата уста

Состојки

 • 18 собаоси
 • 500 мл. полномасно млеко
 • 200 гр. на шеќер
 • 3 HUEVOS
 • 1 стапче цимет
 • кора од 1 лимон
 • маслиново масло

Променете го лебот за собаос Резултатот е многу сочен и нежен торија. Да, мора да имаме Бидете многу внимателни кога ракувате со нив за време на пржењето, бидејќи собаосите се многу меки.

Подготовка:

1. Загрејте го млекото со шеќер, цимет и кора од лимон на многу тивок оган, често мешајќи додека шеќерот не се раствори целосно. Пред да зоврие, тргнете го од оган и резервирајте го за да се загрее.

2. Собаосот многу добро натопете го во млекото, исцедете го малку и поминете го преку изматено јајце.

3. Пржете во изобилство маслиново масло додека не порумени од двете страни. Извадете од тавата и ставете ги на кујнска хартија за да се отстрани вишокот масло.

Рецепт преземен од колачот Mysweetcarrotcake

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.