Сос од печурки и рокофор

Состојки

 • 200 мл течна павлака за готвење
 • 300 гр исечени печурки
 • 1 среден кромид
 • 50 гр сирење Рокфор
 • Магдонос

Лесен и вкусен сос за придружување на добро јадење со месо. Подгответе го овој сос од печурки и ќе видите како најмалиот од куќата ќе сака да го натопи со леб.

Подготовка

Во тава ставаме малку маслиново масло и го пржиме исечканиот кромид на мали парчиња. Оставете го да се олади неколку минути и откако ќе порумени, додадете ги исечените печурки.

Добро соте и потоа додадете го сирењето исечено на мали парчиња и почекајте да се стопи со останатите состојки. Откако ќе го имаме стопеното сирење, додадете го кремот и оставете го сосот да се згусне на тивок оган. Додаваме магдонос и… го сервираме со месото.

Толку едноставно!

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.